english flah English
Bejelentkezés

A JavaScript letiltása miatt az oldal funkcionalitása korlátozott!

Reduced site functionality due to JavaScript being blocked!

K+F+I
Laborok

Knorr-Bremse Virtuális Tervező Laboratórium

A labor elhelyezkedése

A Labor az MM épület I. emeletén helyezkedik el. 

Úgy célszerű megközelíteni, mintha a Mechanika Tanszék  I. emeleti bejáratához mennének. 

Fel az I. emeletre, a lépcső után pedig egyenesen.

Hallgató részére a labor elérése az MG épület felöl nem lehetséges.  

A labor oktatási és kutatási területei

3D szkennelés: reflekív optikai 3D szkennerek segítségével, mérési adatok feldolgozása, geometriai Reverse Engineering

Tervezés additív gyártásra: azoknak a speciális tervezőmérnöki ismereteknek az összefoglalása, rendszerezése és gyakorlati bemutatása, amellyel egy tervező kihasználhatja a modern additív gyártási eljárások adta szabadságokat). Az additív gyártásra tervezett alkatrészek kinyomtatása FDM nyomtatási technológiával (nyomtatási beállítások és hatásai, infill struktúrák).

Kiterjesztett- és virtuális valóság alkalmazása a mérnöki tervezésben, 3D megjelenítés egy számítógép képernyőjén és VR/MR szemüveg alkalmazásával.

Hallgatói feladatok

GXosj82AUNco1727323394_158.png

A labor története

A Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft hosszú évtizedek óta jó kapcsolatokat ápol a BME Gépészmérnöki Karával és különösen ennek egyik szervezeti egységével, a GT3 Tanszékkel. A Cég számos előadással, gyárlátogatással, érdekes és tanulságos hallgatói projekt- és diplomafeladattal, hallgatóink PhD munkáiban való aktív támogatással járult hozzá a Tanszék oktatási- és kutatómunkájának eredményesebbé tételéhez. Mindezen támogatások alapján hallgatóink jobban betekintést nyertek a Cég működésébe, aminek következtében a diploma megszerzése után sok hallgató helyezkedett el a Cégnél. Közben a Tanszék is több ipari probléma megoldásában működött közre.

Az első hivatalos megállapodás 2011-re vezethető vissza, amikor is az érdekeltek írásban rögzítették elkötelezettségüket és további szándékaikat az együttműködés elmélyítésére. Az együttműködés a közös kutatás-fejlesztési célok mellett tartalmazta az oktatási feltétek és infrastruktúra fejlesztésének támogatását is, kiemelt célként megfogalmazva a „Jövő anyagai, technológiái és módszerei a járműgyártásban" témakört.

Ennek eredményeként elsősorban a GT3 mesterképzésének támogatására a modern és jövőbemutató területeken a hallgatók részére történő naprakész tudás átadásának támogatására 2014-ben  létrejött a GT3 tanszék „Knorr-Bremse Virtuális Tervező Laboratóriuma” (továbbiakban VT Labor), amely 3D szkennelés, mérnöki visszafejtés(RE) és additív gyártás területei mellett az akkor még úttörő technikának számító 3D megjelenítési eljárások gépészeti alkalmazásait bemutatva, alkalmazva és kutatva járult hozzá jövő technológiáinak és módszereinek ismertetéséhez.

Az ezt követő években a Knorr-Bremse rendszeresen támogatta a GT3 kutatási munkáiban résztvevő hallgatóit, doktoranduszait, oktatóit elsősorban ösztöndíjpályázatokon keresztül, valamint a VT Labor eszközbeszerzéseit.

Az együttműködés eredményeként 2014 óta eredményes oktatás/kutatás folyik a GT3 VT Laborjában, amely a fő tevékenysége (részvétel az MSc-oktatásban a Gép és a terméktervező képzésben is) mellett számos egyéb projektben is részt vállalt. Ennek keretében támogattatunk TDK munkákat, szakdolgozat és diplomaterv feladatokat, az egyetem különböző versenycsapatait (FRT, Pneumobil, Solarboat) és PhD munkákat is.

A labor hardver eszközei

3D szkennerek

Microsoft Kinect 1 (2 db)

Microsoft Kinect 2

Intel Realsense D435

NexEngine (lézerszkenner)

HP David (struktúrált fény szkenner)

3D nyomtató

Leapforg Xeed (FDM, kétfejes, kamrafűtéses nyomtató)

3D megjelenítő eszközök

Leonar 3Do VR eszköz + passzív 3D monitor (7 db) 

Nvidia Vision 3D szemüvegek + aktív 3D monitor (3 db)

HTC Vive Pro Eye VR wireless VR környezet (1 db)

Oculus Quest 2 (2 db) 

Oculus Quest 3 (1 db)  

Egyéb

Lego Mindstorm EV3 készlet